Director's Golden Badge Gallery

NATIONAL CYBER CRIME TRAINING PROGRAM

S.No. Rank Name Unit Course Duration COURSE NO.

1

S.I.

BARUN KUMAR NAYEK

WEST BANGAL

From 02/09/2013

To 13/09/2013

02

2

S.I.

ANIL KAMBOJ

C.R.P.F

From 01/10/2013

To 15/10/2013

03

3

ASST. COMMANDANT

TRIBHUWAN PRATAP SINGH

C.R.P.F.

From 10/02/2014

To 22/02/2014

04

4

S.I.

Vimlesh Dubey

Gariyaband

From 07/09/2015

To 18/09/2015

05

5

Dy S.P.

SMT. PRIYANKA DUDWE

GUNA

From 08/02/2016

To 19/02/2016

06

6

A.S.I.

RAJESH KUMAR

DANTEWADA

From 08/02/2016

To 19/02/2016

06

COllECTION & ANALYSIS of ELECTRONIC EVIDENCE

S.No. Rank Name Unit Course Duration COURSE NO.

1

IFS

Arvind Mundhe

BHANDARA

From 28/12/2015

To 30/12/2015

01

1

ASP

PRADEEP PATEL

BHOPAL

From 28/12/2015

To 30/12/2015

01

ADVANCE CYBER CRIME TRAINING FOR ATS & STF

S.No. Rank Name Unit Course Duration COURSE NO.

1

S.I.

HEMANT KUMAR YADAV

ATS BPL

From 17/02/2014

To 22/02/2014

01

SOCIAL NETWORKING CRIME MANAGEMENT COURSE

S.No. Rank Name Unit Course Duration COURSE NO.

1

INSP

A.R. KHAN

ASHOK NGR

From 20/07/2015

To 22/07/2015

01

CYBER CRIME SCENE MANAGEMENT COURSE

S.No. Rank Name Unit Course Duration COURSE NO.

1

SI

Shiv Raghuwanshi

Ujjain

From 18/04/2017

To 20/04/2017

02

EMAIL - TRACING COURSE

S.No. Rank Name Unit Course Duration COURSE NO.

1

DY. SP.

GHANSHYAM MALVIYA

BHOPAL MISHROD

From 19/3/12

To 21/3/12

02

2

SUB. INSP.

KARNI SINGH SHAKTAWAT

MANDLA

From 1/5/12

To 3/5/12

03

3

SUB. INSP.

SATISH PATEL

CHINDWADA

From 17/7/12

To 19/7/12

04

4

SUB. INSP.

SUSHRI CHANDRAKALA AARWE

HARDA

From 4/9/12

To 6/9/12

05

5

SUB. INSP.

UMESH YADAV

SAGAR

From 6/11/12

To 8/11/12

06

6

CC

PRAVEEN BAGHEL

INDORE APTC

From 16/1/13

To 18/1/13

07

7

INSP.

RAKESH TIWARI

CHHATARPUR

From 09/07/13

To 11/07/13

08

8

INSP.

UMESH PRATAP SINGH

SIDHI

From 25/09/2014

To 27/09/2014

09

9

INSP.

Arvind Jain

Jabalpur

From 13/05/2015

To 14/05/2015

11

10

SUB INSP.

Swaraj Dabi

Vidisha

From 12/09/2017

To 14/09/2017

14

INTRO. TO GPS COURSE

S.NO. Rank Name Unit Course Duration COURSE NO.

1

SUB. INSP.

KAMLESH SHARMA

MANDSOUR

From 16/1/12

To 17/1/12

01

2

SUB. INSP.

KARNI SINGH SHAKTAWAT

MANDLA

From 26/3/12

To 28/3/12

02

3

P.C.

VIJAY KUMAR TRIPATHI

10TH BN GWL

From 8/5/12

To 10/5/12

03

4

SUB. INSP.

RAVI GUPTA

SEONI

From 24/7/12

To 26/7/12

04

5

SUB. INSP.

REKHA VERMA

UJJAIN

From 11/9/12

To 13/9/12

05

6

SUB. INSP.

TARUN KUREEN

VIDISHA

From 19/11/12

To 21/11/12

06

7

DY.S.P.

P.L. KURVE

SINGROLI

From 22/08/13

To 24/08/13

07

8

T.I.

JITENDRA SINGH BHASKAR

KHANDWA

From 23/07/15

To 25/07/15

09

CDR ANALYSIS COURSE

S.NO. Rank Name Unit Course Duration COURSE NO.

1

SUB. INSP.

PUSHPENDRA SINGH

MURENA

From 23/1/12

To 25/1/12

01

2

INSPR.

C.B.SINGH

BURHANPUR

From 9/4/12

To 11/4/12

02

3

SUB. INSP.

ANAND TIWARI

DHAR

From 16/4/12

To 18/4/12

03

4

SUB. INSP.

CHANDRAKANT PATEL

RAJGARH

From 15/5/12

To 17/5/12

04

5

DY.S.P.

YOGESHWAR SHARMA

SEHORE

From 29/5/12

To 31/5/12

05

6

SUB. INSP.

AMIT KORI

BHIND

From 7/8/12

To 9/8/12

06

7

SUB. INSP.

SANJAY SINGH BAIS

NARSINGPUR

From 22/8/12

To 24/8/12

07

8

SUB. INSP.

MANISH TRIPATHI

SINGROLI

From 18/9/12

To 20/9/12

08

9

SUB. INSP.

SATISH SINGH CHOUHAN

BHIND

From 25/9/12

To 27/9/12

09

10

SUB. INSP.

AJAY KHOBRAGADE

ANOOPPUR

From 22/11/12

To 24/11/12

10

11

SUB. INSP.

HEMANT BAVARIA

MORENA

From 29/11/12

To 1/12/12

11

12

DY.S.P.

SHAKUNTALA RUHAL

GUNA

From 21/05/2013

To 23/05/2013

12

13

S.I.

ABHISHEK CHOUBEY

INDORE

From 05/08/2014

To 07/08/2014

13

14

P.S.I.

VIJAY TRIPATHI

VIDISHA

From 23/04/2015

To 25/04/2015

15

15

S.I.

REENA CHAUHAN

VIDISHA

From 14/06/2016

To 16/06/2016

16

3D MODELLING COURSE

S.NO. Rank Name Unit Course Duration COURSE NO.

1

ASI

ETENDRA SINGH CHOUHAN

ATS INDORE

From 30/1/12

To 31/1/12

01

CYBER CRIME CAPSULE COURSE

S.NO. Rank Name Unit Course Duration COURSE NO.

1

PSI

GAURAV SHARMA

MURENA

From 23/06/14

To 28/07/14

11

2

PSI

PUSHPENDRA PRATAP MISHRA

SIDHI

From 30/06/14

To 05/07/14

12

3

PSI

SHRADHA SHUKLA

DAMOH

From 14/07/14

To 19/07/14

13

4

PSI

SUNITA BHALRAI

NEEMUCH

From 21/07/14

To 26/07/14

14

5

PSI

Pradeep Singh

Jabalpur

From 18/07/16

To 23/07/16

16

6

PSI

Avinash Singh Rathod

Ujjain

From 18/07/16

To 23/07/16

16

7

PSI

Dharmendra Kumar

Satna

From 25/07/16

To 30/07/16

17

8

PSI

Raj Kumar Choudhary

Raisen

From 25/07/16

To 30/07/16

17

9

PSI

Priyanka Shukla

Indore

From 19/09/16

To 24/09/16

20

10

PSI

Monika Gour

Hoshangabad

From 26/09/16

To 1/10/16

21

11

PSI

Rina Sharma

Agar Malwa

From 26/09/16

To 1/10/16

21

12

SI

Mohinee Sharma

Satna

From 03/10/16

To 08/10/16

22

13

SI

Julee Amliyar

Dhar

From 03/10/16

To 08/10/16

22

WILD LIFE SEMINAR

S.NO. Rank Name Unit Course Duration COURSE NO.

1

R.F.O

DHEERAJ SINGH CHOUHAN (FOREST OFFICER)

BHOPAL

From 15/10/14

To 18/10/14

2

SI

SHRANGESH SINGH RAJPUT (POLICE OFFICER)

UMARIA

From 15/10/14

To 18/10/14

Seminar on Cell Forensic

S.NO. Rank Name Unit Course Duration COURSE NO.

1

SI

Prahlad Marskole

BHOPAL

From 14/12/16

To 16/12/16

Join Technical Training - II

S.No. Rank Name Unit Course Duration COURSE NO.

1

R. F. O.

Shri Valvi Sonal Dattatraya

Maharastra

From 23/01/2017

To 25/01/2017

01